André Van Lysebeth: jóga
Hathajóga se učil autor pod vedením jogína a věhlasného lékaře Šivánandy v Ršikéši a v různých školách a ašrámech po celé Indii.
Chceš-li změnit svět, začni tím, že sám změníš sebe. Jóga dává dlouhověkost svými ásanami, které vracejí pružnost páteři, skutečné životní ose, uklidňují předrážděné nervy, uvolňují svaly, oživují orány a nervová centra. Dechová cvičení pránájámy přinášejí kyslík a energii každé buňce, pročišťují organismus spalováním zbytků, vypuzují toxiny a zlepšují psychiku.
Dýchání
Prvenství patří výdechu – pomalý, klidný, tichý, úplný dokončený stažením břišních svalů. Úplné jógové dýchání začíná nádechem do břicha přes bránici (abdominální), přes roztažení žeber (kostální) a vyzvednutí klíčních kostí (klavikulární) a následuje výdech ve stejném pořadí (břicho, žebra, klíční kosti).
K pročišťování organismu a cvičení jógy jsou potřebné i tyto techniky:
- néti – nosní sprcha, tzn. propláchnutí nosních dírek slanou vodou
- dhauti jazyka – oškrabání povlaku na jazyce např. lžičkou
- zvuk Óm (aum) při výdechu případně navíc s jeho vizualizací při nádechu
- relaxace – v leže na zádech postupné uvolňování 2x po sobě odzdola nahoru a poté vnímání tíže
- uvědomění – postupně vnímat dotyky pokožky, postupně napínané svaly, uvědomění si dýchání, a vnitřní orgány (tlukot srdce)
Vlastní cvičení se skládá ze zahřátí (Pozdrav slunci), uvědomění, série ásan, břišní kontrakce a relaxace.
Sarvangásána – nohy nenapnuté, bedra k podlaze, zvedání stahem břišních svalů, ruce a obličej uvolněný, klidné dýchání. Dynamická fáze 2x střídavé spuštění nohy a pak obě najednou, nohy klesá vlastní vahou. Návrat pomalu, postupné rozvinutí páteře od šíje ke kříži. Soustředění na plynulost a normální a plynulé dýchání.
Halásana – dynamická fáze 3x, zvednutí nohou, stahem břišních svalů stehna k prsům, natažení nohou s jejich poklesem a oddálením od hlavy, zachovávat nehybnost, normální dýchání.
Matsjásána – prohnutí dozadu a napravo přes pravý loket, zaklonění hlavy a opření se o ni, deset hlubokých vdechů, návrat relaxací zad, soustředění na napnutá záda a hluboké klíčkové dýchání.
Paščimóttánásana – dynamická fáze 3x rozvinutí páteře, uvolněné paže se zaklíněnými prsty do kolmé polohy, ruce jsou ke stehnům a začíná se zvedat hlava, pohled na prsty a záda na zemi, ruce na nohách s pohledem na kolene a zvedání trupu, čelo ke kolenům a postupně se sune dopředu, návrat postupné rozvíjení zpět, znehybnění poprvé s rukama na čéškách a poté dlouhé s uchopením prstů nohou, na konci hluboké břišní dýchání a uvolněná záda, soustředění na plynulost pohybu a pak na dolní část zad a solární pleteň.
Bhudžangásana – lokty u boků, čelo na zemi, nos jde dopředu, brada, 3x postupné zvedání šíjovými a pak zádovými svaly bez rukou, oči ke stropu, natažené nohy na konci ale uvolněná lýtka, návrat plynule obráceně, u statické fáze na konci přeberou aktivitu paže a uvolní se záda a nohy, dýchání normální hluboké, soustředění na páteř.
Šalabhásana – paže zcela na zemi, brada na zemi co nejvíce dopředu, nejdříve levá polovina těla, pánev se nehýbe, druhá půlka úplně relaxovaná, svislé zvedání nohy svaly dolních zad, provést 2x a pak úplná poloha se zvednutím obou nohou a sevřením rukou v pěst, nekrčit kolena, nenapínat lýtka a prsty na nohou, ramena a brada v kontaktu s podložkou, normální dýchání, soustředění na svaly dolních zad a široký sval zádový.
Dhanurásana – zvednutí brady a uchopení kotníků (pravý případně dřív), nohy jsou jediný činný prvek, talčí dozadu a nahoru, kolena výše než brada, kývání v dynamické fázi 4-12x, dýchání normální (případně nádech když jde hlava nahoru), soustředění na zádové a břišní svaly, ve statické fázi soustředění na relaxovaná záda, bradu příliš nezvedat nad podložku.
Ardha-matsjéndrásana – začátek ohnutím pravé nohy, záda pasivní, sezení na obou hýždích, soustředění na relaxaci páteře, hluboké dýchání.
Stravování – vegetariánství, celozrnné pečivo, ne bílý cukr, mořská sůl, nenasycené přírodní oleje, méně brambor a více rýže, domácí ovoce, ne konzervy, kollathova snídaně = 3 lžíce čerstvé pšeničné mouky, 3-5 lžic vody, 1-2 lžíce citrónové šťávy, 15 g sušeného ovoce nechat přes noc odděleně nabobtnat a před podáním přidat nastrouhaných 100g jablek a 1 lžičku mandlí nebo oříšků. Důležité je dobře žvýkat, jíst pomalu, ne horké a studené, příliš mnoho, denaturované věci a míchat příliš bohatou a nedostatkovou stravu.