Zdroje informací

Různé směry

Théravádový buddhismus – Jedná se o nejpůvodnější živou formu buddhismu, která je praktikována hlavně v Thajsku, Laosu, Kambodži, Barmě a na Srí Lance. Jádro buddhovy nauky je shrnuté ve čtyřech ušlechtilých pravdách (arija-sačča). První pravda učí, stručně řečeno, že úplně všechny formy jakékoli existence jsou neuspokojivé a strastné (dukkha). Druhá pravda učí, že veškeré utrpení vzniká v důsledku touhy (tanhá). Třetí pravda učí, že vykořenění touhy vede k ustání znovuzrozování a zániku (niródha) strasti, tedy k nibbáně. Čtvrtá pravda uvádí způsob, jakým lze dosáhnout zániku strasti, tj. ušlechtilou osmičlennou stezku (arija-athangika-magga). Znovuzrozování je buddhistický pojem užívaný k označení neustálého procesu smrti a narození, kterým prochází každá bytost v samsáře, dokud nedosáhne konečného osvobození – Nirvány.

Křesťanství – Ježíš, známý také jako Ježíš Nazaretský či Ježíš z Nazareta, byl židovský pocestný kazatel, zakladatel křesťanství. Hlásal brzký příchod Božího království, vyzýval k obrácení či pokání a byl umučen a popraven kvůli svým názorům. Křesťané chápou život a smrt Ježíše Krista jako Boží čin, který člověka zachraňuje z duchovní smrti, přináší mu odpuštění a smíření s Bohem. Ježíš Kristus nepřišel, aby vládl světu, ale aby světu sloužil. Přišel spasit hříšníky a odpadlíky, dát slabým a nemohoucím víru a naději. Církev vzešlá ze společenství apoštolů, považovaná za Boží království je samozřejmě na jedné straně společenstvím povolaných samotným Bohem, na druhé straně ovšem zůstává společenstvím hříšných a chybujících lidí.  Zdrojem křesťanského učení je Bible, kterou tvoří dva oddělené soubory knih, tj. původně samostatných svitků. Starší a asi čtyřikrát rozsáhlejší Starý zákon je tvořen posvátnými texty judaismu. Mladší, křesťanský, Nový zákon je věnován Ježíši Kristu, jeho učení a počátkům křesťanství.

Jóga – pro mě má význam klasická hatha yoga zaměřená na fyzická cvičení a tantra yoga jako cesta života a lásky podle André Van LYSEBETHA. Z hlediska jógy je nemoc tělesným hříchem a nemocný je považován za stejně zodpovědného za své nedobré zdraví jako za své nedobré činy. Dýchat znamená žít. Jóga zná 7 čaker, v nichž je latentně obsažena kosmická energie šakti, kterou lze speciálními jógovými cviky probudit, přinutit stoupat vzhůru až nad hlavu, což se rovná osvícení.

Gi gong – také Čchi-kung je obecně vnímán jako tradiční čínská cvičení, která pěstují čchi (qi) neboli „vitální energii“. Všeobecný název označuje praxi, která se zabývá kultivací (zušlechťováním) lidského těla. Kromě rozvoje fyzického těla se čchi-kung zabývá také rozvojem mysli. Hlubší nauky čchi-kungu jsou na západě též označovány jako školy magie nebo učení metafyzické a obsahují výklad takzvaných nadpřirozených lidských schopností jako je třetí oko (epifýza) a s ním spojené předvídání a vidění budoucnosti, mimosmyslové vnímání, dále také levitace, telepatie, teleportace a dalších.

Svobodné zednářství – je uzavřená mezinárodní organizace, která je zasvěcena společnému cíli (morální a intelektuální zdokonalení lidstva) skrze rituály a obřady. Zednářství oficiálně vzniklo v roce 1717 v Anglii spojením několika lóží. Jednou z teorií je, že původ zednářství byl již v bájné Atlantidě. Odtud se dostalo do Egypta, Persie, Řecka, Říma a později bylo Kelty přeneseno na dvůr krále Artuše. Většina zednářských hodnot vychází z doby osvícenství. Lze je shrnout jako pět pilířů svobodného zednářství: Svoboda, Rovnost, Bratrství, Tolerance a Humanita. Cílem svobodného zednářství je žít tyto principy v každodenním životě tak, aby se propagovalo lidské dobro na celém světě. V zednářském smyslu znamená humanita vyučování lidské důstojnosti.

Zeitgeist – Z pohledu Hnutí Zeitgeist se dnešní společnost stává stále více oddělenou od fyzického světa s technikami produkce, distribuce a sociálního uspořádání, které mají pouze malý nebo žádný vztah k životnímu prostředí nebo současnému stavu vědeckých poznatků kolem veřejného zdraví a udržitelnosti. Toto hnutí hledá cestu, čím nahradit nefunkční a otrocký peněžní sytém řídící světovou ekonomiku, jak se zbavit cyklické spotřeby, nedostatku, priority zisku, deformace hodnot a peněžní manipulace.  

Reiki – forma alternativní medicíny, vyvinutá v roce 1922 japonským buddhistou Dr. Mikao Usuim. Slovo Reiki vzniklo složením dvou japonských znaků. Znakem Rei, překládáme jako „univerzální, všepronikající“ a Ki znamená „životní energie“. Metoda předpokládá existenci vitální energie Reiki v těle zejména člověka, existenci příslušných energetických center čaker a drah (meridiánů), kterými může tato energie proudit. Pokud jsou čakry vyrovnané a v meridiánech proudí energie bez překážek, člověk je zdravý a vitální. Reiki předpokládá také existenci aury jako duchovního pole lidského těla, které s tímto energetickým prouděním souvisí.

Vybraní autoři

Erich von Däniken – podle jeho poznání jsou dějiny lidstva ve svých hmotných i písemných pramenech vyplněny odkazy a důkazy toho, že v minulosti došlo opakovaně a na mnoha místech k setkání člověka s vyspělou mimozemskou civilizací, jejichž zástupci – díky svým schopnostem a pokročilé technologické úrovni – byli vnímáni a uctíváni jako bozi, předávali lidem některé jejich technologie, nechávali si stavět chrámy a pravděpodobně upravovali lidský genom, aby z něj eugenicky „šlechtili“ inteligentnější a schopnější jedince.

Ludvík Souček – jeho trilogie Tušení…, kde se po Dänikenově vzoru zabýval návštěvami mimozemských civilizací na Zemi a jejich vlivem na lidské kultury. Této trilogii přikládal ve své tvorbě nejvyšší význam, jelikož zde zpracovával pouze “fakta”, jimž sám věřil a k nimž nepřimíchával žádnou fikci.

Raymond A. Moody j.r. – Co nás čeká po smrti? Snad všechna světová náboženství věří v nějakou formu posmrtné existence, zatímco materialistické nauky před nás kladou perspektivu nicoty. Kolik pří se vedlo kolem nejspornější otázky lidské existence a jak málo důkazů přinesly! Knihy Raymonda Moodyho se krátce po vydání v USA staly světovými bestsellery. Autor v nich shrnul „vzpomínky“ těch, kteří přežili svou klinickou smrt, a došel k pozoruhodnému zjištění – jejich prožitky při umírání byly takřka totožné a nevyvracely možnost jakési další cesty. Lze tuto zarážející shodu klást jako důkaz, že naděje věřících nejsou neopodstatněné? Autor nedospívá k jednoznačnému závěru, jeho knihy však otevírají větší prostor lidské naději.

Don Miguel Ruiz – jeho kniha Čtyři dohody se prezentuje jakožto praktický průvodce osobní svobodou skrze moudrost starých Toltéků. Používá obrazných výrazů, aby přiblížila své poslání skrze pocit, spíše než slova. Dohody zní: Nehřešte slovem, Neberte si nic osobně, Nevytvářejte si žádné domněnky, Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete. Kniha se populární formou zabývá podobným tématem jako Transakční analýza v psychologii.

Eckhart Tolle – německý filozof a duchovní učitel. Jeho prvotina Moc přítomného okamžiku (The Power of Now) se stala bestsellerem a byla přeložena do 33 jazyků. Podle jeho učení je duchovní probuzení probuzením ze snů myšlení. Počátkem svobody je poznání, že nejsme entitou, která nás ovládá – to jest nejsme svou myslí. Toto poznání nám umožňuje mysl pozorovat. Jakmile ji začneme pozorovat, aktivujeme vyšší úroveň vědomí. Doporučuje nové duchovní cvičení: neberte své myšlenky vážně. Žijte radostně v přítomnosti