Rosa de Sar: Strážkyně paměti
Knihu píše autorka vlastním jménem Hana Blochová jako své vnitřní poznatky a zážitky při aktivaci zemských energetických drah v Čechách a na Moravě, přičemž tuto oblast považuje celosvětově za centrum dění zejména od počátku křesťanství až do doby konce vlády Karla IV. Rozmlouvá s mystickou osobou Mistrem Sitó, věrnou souputnicí je její kamarádka Iva a rovněž hvězdopravec Pavel. Součástí popisu je rozplétání karmických zápletek fragmentů duší historických osob dlících v hlavních hrdinech knihy.
Věnuje se zde historii Země, vlivů bohů – mimozemských návštěvníků zejména ze souhvězdí Lyry a Labutě, bohu Thovtovi, starověkému Egyptu, poslání Slovanů a jejich příchodu, kněžkám s grálským původem (rod červené růže) a rodu bílé růže (návaznost bílý jednorožec a klášter ve skotském Melrose). Vše se různě prolíná a postupuje k vrcholnému období předpokládaného záměru Templářů uložit v Čechách svatý grál a nastolit nový řád za doby Přemysla Otakara II. Tento záměr byl překažen Rožmberky pod taktovkou západní křesťanské církve. Následný pokus o totéž za doby Karla IV rovněž nevyšel, protože se tento panovník sám odklonil směrem k osobnímu rozvoji, místo k přeměny myšlení lidstva k vzájemné lásce a k aktivované Zemi.
Jsou zde lokalizovány čtyři živlové svatyně s uloženými krystaly, které autorka znovu aktivuje do sítě vytvořené mimozemskými bytostmi. Jedná se o:
Hora Kněhyně – živel oheň, červený kámen rubín, patronka sv. Ludmila
Tetín – živel země, zelený kámen smaragd, patronka sv. Anna
Hora sv. Klimenta – živel voda, modrý kámen safír, patronka sv. Anežka
Hrad Landštejn – živel vzduch, bílý kámen křišťál, patronka Hortenzie
Jako nejvýznamnější místo je pak lokalizován hrad Karlštejn a okolní hory se skrytými pyramidami s hroby obrů, zde působící mistr Theodorik a obrazy s uvězněnými dušemi v kapli sv. Kříže. Vyšehrad pak tvoří druhé energeticky významné místo, kde byl umístěn mimozemský portál.
Mimo výše jmenovaných historických osob je popisován rovněž příběh sv. Orosie v Aragonii, která zde byla umučena při cestě za svým domluveným ženichem, sv. Vilemína dcera kněžky Vojtěšky a krále Přemysla Otakara I, vztah apoštola Bartoloměje a Marie Magdaleny. Významné další předměty jako píšťala v Thovtově svatyni v Heliopoli, Palladium české, královské koruny a v nich zasazené drahokamy jsou důležitými artefakty mimo zmiňovaný svatý Grál (truhlička se symbolem stvoření).
Při aktivaci energetických center byl užíván obřad spojení růží – nad bílým a červeným okvětním lístkem růže opsán kruh s křížem zeleným poupětem. V závěru knihy je pak vybídka k lásce ústy Thovta, Leonarda, Ježíše, Theodorika a mistra Sitó.